Mnoho zvyků je již zapomenutých nebo se s nimi děti nemají možnost setkat, proto jsme si s dětmi ze třetího oddělení povídali o starodávném zvyku vynášení Morany, zvané také Morena, Mořena, Smrtoholka neboli smrtka. Děti se dozvěděly, že vynášením smrtky definitivně končí zima a začíná jaro, ale symbolicky se můžeme rozloučit se vším, co nás trápí.
Společně jsme vyrobili Moranu ze starých hadrů, větví, trávy a ozdobili ji náhrdelníkem z vaječných skořápek. Společně jsme ji vynesli k Podhradskému rybníku, kde jsme ji hodili do vody. Děti byly nadšené a postupně se v nošení Morany střídaly. Děvčátka, která navštěvují Sboreček, nám zazpívala písničku o vynášení Morany. Dětem se zvyk velice líbil.
Miroslava Buriánková


























