Poučná návštěva farmy

První výlet v letošním roce 2026, který jsme podnikli, byla návštěva farmy Doubravský Dvůr.

V úterý 27. ledna jsme se společně vydali navštívit farmu s hospodářskými zvířátky, převážně kravičkami. Farma se nachází u obce Červenka. Dopravili jsme se tam pohodlně objednaným autobusem a cesta docela rychle ubíhala. Na místě nás přivítala paní majitelka Šárka Osičková a seznámila nás s průběhem exkurze. Poté jsme se rozdělili na dvě skupinky. Jedna absolvovala komentovanou prohlídku místní farmy a druhá skupinka dětí mezitím strávila čas v bistru -v Sýpce, kde děti zase získaly a zároveň si prohloubily své znalosti o druzích obilí, o krmivu pro zvířata, o zvířatech chovaných v přírodě. Dověděly se také, které výrobky si zde mohou zakoupit přímo z farmy – jogurty, mléko, zakysaný nápoj a tvaroh. Děti ochutnaly i vyhlášenou domácí zmrzlinu. Zmrzlinových příchutí bylo plno, každý si mohl vybrat, jakou zvolí. Po třiceti minutách se naše družinové skupinky prohodily. Děti měly možnost potkat převážně kravičky, pozorovaly holuby a všude pobíhající kočičky. Pro kravičky zde pěstují: vojtěšku, kukuřici a trávu. Malí návštěvníci se seznámili také s chodem farmy, paní Šárka jim ukázala, jak se krmení chystá, co vše se do něj přidává, a doplnili si tak nové informace. Zjistili i něco nového – co je kejda a jaký je koloběh kejdy, co je to porodna. Mnozí se nebáli a kravičky s telátky i pohladili a společně se s nimi vyfotili.

Tento první novoroční výlet se nám i přes zimu vydařil a odjížděli jsme plni dojmů a zážitků. Podle odezvy dětí a jejich rodičů se návštěva farmy vydařila a děti byly nadšené a spokojené.

Šárka Zapletalová