Školní jídelna Plumlov - od historie po současnost

Školní jídelna byla uvedena poprvé do provozu 1.února1952.

V tomto roce měla základní škola asi 275 žáků a do jídelny na stravu se přihlásilo 30 žáků.Později stoupl jejich počet na 75. První kuchařkou byla paní Marie Zapletalová z Plumlova. Jedlo se přímo
v kuchyni a vařilo se na sporáku na tuhá paliva. Za oběd se platilo 8,00 Kčs a zároveň se odevzdávaly potravinové lístky.

Na jeden oběd na měsíc bylo: 200g tuku, 400g masa, 500g chleba, 400g hrubé mouky, 750g hladké mouky, plus Okresní národní výbor přispíval na obědy na osobu na týden 200g hladké mouky, 100g hrubé mouky, 150g masa, 35g tuku, 70g cukru, 3/8l mléka, 50g tvarohu, 60g luštěnin a 1kg brambor.

V roce 1953 byla měnová reforma a zrušily se potravinové lístky.Pro zajímavost jaké byly ceny potravin.

Před reformou        a po reformě.

1 rohlík          30,--Kčs               0,40 Kčs

1l mléka       100,--Kčs              2,-- Kčs

1 chléb         140,-- Kčs            2,80 Kč

Před měnovou reformou stál oběd 8,-- Kčs a po reformě 3,20 Kčs.

Protože tato reforma přinesla mnohé změny ubylo strávníků pouze na 20 dětí.Ke konci roku 1953 byla cena oběda odstupňována podle příjmu rodičů od 2,10 Kčs do 3,80 Kč. Platy zaměstnanců se tehdy pohybovaly od 550,-- Kčs do 1.250,-- Kčs.

Od roku 1955 se počet žáků chodících na obědy začal postupně zvyšovat. Na obědy chodilo kolem 100dětí a 17 učitelů. Vařilo se i o hlavních prázdninách. V kuchyni pracovaly 2 kuchařky
a pomocnice. Vedoucí stravovny byly až do roku1967 učitelé nebo vychovatelky školní družiny. Kapacita v kuchyni na vaření a stravu již nestačila a tak se v roce 1958 začalo s přístavbou jídelny do dvora školy. Jídelna  byla přistavena v místech dnešní školní a keramické dílny a o rok později dána do provozu. Veškeré úpravy se děly za chodu kuchyně.

Od roku 1968 s narůstajícím počtem obědů již nedělaly agendu školní jídelny učitelé,ale na tuto funkci byla přijata paní Ludmila Páclová z Plumlova. Školní kuchyně se začala vybavovat postupně novým strojním vybavením, které se před tím občas vypůjčovalo. Aby žáci měli stravování v lepším prostředí a také z provozních důvodů se v roce1979-1981 zaměnily jídelna za kuchyň a naopak.
V tomto období se vařilo si 200 obědů. V letech 1991 – 1993 na živnostenský list jedné z kuchařek měla školní jídelna výrobu houskových knedlíků. V devadesátých letech jídelna vařila svačinky
a obědy také do ZŠ Mostkovice. Pro základní školu také od roku 1993až dosud funguje pitný režim, který jídelna zajišťuje doposud.

Roku 1998 byl překročen rozpočet školní jídelny z důvodu nákupu moderní varné technologie-konvektomatu na vaření, pečení a regeneraci jídel.

V roce 2003 vešla v platnost nová legislativa,která měla kopírovat legislativu EU a školní jídelna
z hygienických důvodů přestala vyhovovat požadavkům moderního stravování. Byl vypracován projekt na výstavbu nové kuchyně a  ze státních dotací byla k 31.12.2003dokončena její výstavba
a osazena většinou novou technologií. Jídelna byla upravena ze školní družiny, dílen a městské knihovny.Od září 2004 byla uvedena do provozu. Od tohoto roku má jídelna zřízenu hospodářskou činnost a tak vaří nejen pro vlastní žáky a učitele a od roku 2005 pro mateřskou školu Plumlov, ale
i pro cizí strávníky, což je asi 320 obědů denně.

Případné dotazy do šj  -  telefon : 582 393 112

Pracovní doba 7,00 – 15,30 hod po-pá.

Informace o systému ve stravování rok 2015

Informace o stravování pro rodiče MŠ

Provozní řád školní jídelny

Jídlonosiče